Card image cap

بررسی راه های تضمینی برای درمان چاقی

چاقی، یکی از مشکلات آزار دهنده است که برای افراد از نظر فیزیکی مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه بیشتر→
Card image cap

اسلیو معده چگونه باعث درمان چاقی می شود؟

برای درمان چاقی مفرط روش های مختلفی به کار برده می شود که یکی از ایمن ترین آن ها اسلیو معده است.

مطالعه بیشتر→
Card image cap

امروز شروع میشه! چگونه جراحی چاقی به مردم کمک میکنه تا زندگی خود را بازیابد؟

مطالعه بیشتر→
Card image cap

سلامت بیشتر با استفاده از ابزارهای تکنولوژیک

اهمیت به سلامت در زندگی پرشتاب امروزه نقش مهمی را ایفا می‌کند و همین امر باعث شده است بسیاری از شرکت‌های حوزه تکنولوژی بخشی از توجه خود را معطوف به تولید محصولاتی مرتبط با بحث سلامت مانند انواع گجت و اپلیکیشن‌ها کنند.

مطالعه بیشتر→
Card image cap

ارتباط چاقی و بارداری

وزن شما قبل از باردار شدن و طی دوران حاملگی می تواند بر سلامت خود و فرزندتان تاثیر گذارد. شروع بارداری با داشتن شاخص حجم بدنی(BMI) نرمال و افزایش وزن، طبق میزان توصیه شده در طول بارداری از روش های مهم تامین سلامت مادر و جنین محسوب می شود. طبق نظر انجمن پزشکی آمریکا، وزن پیشنهادی برای مادران در طول دوره بارداری به شرح زیر خواهد بود. خانم هایی که کمبود وزن دارند، (BMI کمتر از ۱۸.۵) باید در طول بارداری ۱۳ تا ۱۸ کیلوگرم وزن اضافه کنند. خانمهایی که وزن نرمال و طبیعی دارند، (BMI بین ۱۸.۵ و ۲۴.۹) باید طی دوران بارداری ۱۲ تا ۱۶ کیلوگرم وزن اضافه کنند. خانم هایی که اضافه وزن دارند، (BMI بین ۲۵ تا ۲۹.۹) باید طی بارداری ۷ تا ۱۲ کیلوگرم وزن اضافه کنند. خانم های بسیار چاق (BMI بالای ۳۰) طی دوران بارداری نمی توانند بیش از ۵ تا ۱۰ کیلوگرم وزن اضافه کنند.

مطالعه بیشتر→
Card image cap

خطرات چاقی مادر در دوران بارداری

چاقی و اضافه وزن در بارداری می تواند خطر بروز عوارض را برای مادر و جنین افزایش دهد. هر چقدر BMI مادر بیشتر باشد، خطرات و عوارض بارداری نیز افزایش می یابند. این عوارض شامل: سقط جنین: ریسک کلی سقط جنین زیر ۱۲ هفته، ۲۰ درصد (یک سقط جنین از هر ۵ بارداری) می باشد. در صورتی که BMI مادر بیش از ۳۰ باشد این احتمال به ۲۵ درصد( یک سقط از هر ۴ بارداری) نیز می رسد.

مطالعه بیشتر→
Card image cap

عوارض چاقی

به‌طور میانگین حدود ۵۰ درصد افرادی که از چاقی مزمن رنج می‌برند، مبتلا به افسردگی، ‌اضطراب، ‌ وسواس یا اختلال خوردن و خوابیدن هستند. فریبا صانعی پور روز شنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه براساس یافته های پزشکی فقط بیش از ۴۰ درصد چاقی ها مربوط به خورد و خوراک است، افزود: اختلال افسردگی می تواند با ایجاد افزایش کورتیزول -نوعی هورمون استرس- خون، خطر ابتلا به چاقی، دیابت و حتی بیماری های قلبی را افزایش دهد. مطالعات نشان داده که این ناهنجاری های متابولیک در افراد با علایم افسردگی که تحت درمان با بعضی از داروهای ضد افسردگی قرار گرفته اند، بهبود می یابد. وی گفت: مساله چاقی باعث افزایش هشدار برای عوارض خطرآفرین جسمی و روانی می شود، بهطوری که چاقی به عنوان یک بیماری مزمن که حاصل مصرف زیاد از حدکالری است، وقتی به صورت شکمی یا مرکزی بروز کند، ‌ متاسفانه مرگ و میر بیشتری به همراه خواهد داشت. این روان‌درمانگر با بیان اینکه چاقی حتی می تواند منجر به انگ اجتماعی یا دیسترس های روانی به معنای دسته و پنجه نرم کردن با بیماری در فرد شود، ‌افزود: از گذشته های دور چاقی به عنوان یک بیماری مطرح بوده و حتی بقراط حکیم افراد چاق را مستعد مرگ ناگهانی بیشتر نسبت به افراد لاغر می دانست. این روانپزشک علل متعددی را در پیدایش چاقی عنوان کرد و اظهار داشت: عامل وراثت یا ژنتیک، آموزش، آسیب های روانشناختی دوره کودکی و مکانیسم های تطابقی بزرگسالی با شرایط استرس زا، اختلالات خوردن و خوابیدن از عمده این موارد است. صانعی پور تصریح کرد: انواع هورمون و نوروپپتیدها که عملکردهای متفاوتی در زمینه اشتها، تنظیم مصرف انرژی، آموزش، حافظه و صرع دارد، مانند انسولین، هورمون های مترشحه از کیسه صفرا و لوزالمعده، پروتئین مترشحه از بافت چربی، هورمون ها و مواد مغزی محرک اشتها، در مدار پیچیده تعادل و انرژی در بدن نقش ایفا می کنند. وی تاکید کرد: چاقی ارتباط زیادی با اختلالات روانپزشکی دارد. افرادی که دارای مشکلات کنترل هیجانی یا ظرفیت کمتر تحمل هستند تمایل بیشتری به چاقی دارند. صانعی پور گفت: تعداد قابل ملاحظه ای از افراد چاق به دنبال استرس، اضطراب و خستگی به پرخوری رو می آورند و از غذا به عنوان مکانیسم دفاعی استفاده کرده و خوردن را به عنوان یک پاسخ آموخته شده برای کاهش استرس بر می شمارند. این روان درمانگر افزود: با توجه به این که افراد چاق به راحتی در چرخه انگ افسردگی پرخوری گیر می افتند و بسیاری از آنها نمی توانند در برخی موقعیت ها سیری یا گرسنگی خود را شناسایی کنند، لزوم مراجعه فرد به یک روانپزشک برای کاهش وزن در موارد شکست های متعدد، به شدت احساس می شود.

مطالعه بیشتر→
Card image cap

چاقی و کرونا

سلام دکتر مافی هستم متخصص جراحی جنرال و لاپاروسکپی طی مطالعاتی که در سطح دنیا در طی دوران اپیدمی و پاندمی کرونا انجام شده است به ضرس قاطع می توان گفت بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند و کاهش وزن پیدا کردند احتمال ابتلای آن ها به بیماری کرونا بسیار کاهش پیدا کرده است. ضمن اینکه اگر هم دچار بیماری کرونا شوند احتمال ابتلا به نوع شدید ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است. جمع بندی نهایی: جراحی چاقی علاوه بر اینکه باعث ارتقاء سلامتی شما و افزایش طول عمر شما می شود، به علت اینکه سیستم ایمنی بدن ارتقا پیدا می کند، احتمال ابتلا به بیماری کرونا را به شدت کاهش می دهد. شاد و سلامت باشید

مطالعه بیشتر→
Card image cap

جراحی اسلیو معده با تیم دکتر مافی

عمل اسلیو معده در این بیمار با توجه به BMI بالای پنجاه، ابتدا عمل بای پس پیشنهاد شد اما علیرغم توضیحات مفصل و مشاوره های حضوری و غیر حضوری، تمایلی به انجام بای پس نداشتند. دلایل متعددی از انصراف بیماران از عمل بای پس وجود دارد مثل هزینه بالاتر، ترس از پیچیدگی عمل، مصرف طولانی مدت مکمل ها نسبت به اسلیو و … . در این موارد اگر عمل اسلیو منافاتی با سلامتی و تاثیر مثبت بر کاهش وزن نداشته باشد، عمل اسلیو انجام می شود . لازم به ذکر است عمل استانداد طلایی برای لاغری، بای پس کلاسیک است ولی عمل اسلیو هم بسیار عالی بر کاهش وزن تاثیر گذار است و در حال حاضر در دنیا تبدیل به یکی از پرطرفدارترین اعمال جراحی چاقی شده است.

مطالعه بیشتر→
Card image cap

نکات مهم جراحی چاقی

جراحی چاقی یک روش آسان برای لاغری در اختیار شما میگذارد اما جراحی فقط قسمت کوچکی از مسیر لاغری شماست. قسمت مهم این عمل، تفکرات شماست.یعنی تغییر در سبک زندگی و عادات غذایی شماست. حتما بعد از این عمل باید پیاده روی کنید و ورزش داشته باشید. اگر این موارد را رعایت کنید، تا آخر عمر سلامتی خود را حفظ می کنید.

مطالعه بیشتر→
جستجو